Psaní průvodního dopisu


Při žádosti o zaměstnání by měl být průvodní dopis odeslán nebo zveřejněn s Vaším životopisem. Váš průvodní dopis by měl být specifikován o znalosti a zkušenosti, které jsou uvedeny v pozici, o kterou se ucházíte. Průvodní dopis by měl doplňovat, nikoli duplikovat Váš životopis. Měl by pomoci odpovědět na otázku – Proč bych měl zaměstnat Vás? To by mělo upoutat pozornost nad všemi ostatními a poukázat na to, proč by Vás měl zaměstnavatel kontaktovat k osobnímu pohovoru. 

Průvodní dopis by měl být adresován přímo konzultantovi nebo manažerovi zodpovědnému za tuto pozici. Stejně jako u Vašeho životopisu, životopis by měl být strukturovaný, krátký a jasný. Není třeba více než pár odstavců, jak je uvedeno níže;

Odstavec 1: Ve 2 nebo 3 větách – ne více, chcete vysvětlit, proč píšete a o jakou pozici se ucházíte. Zdroj, ze kterého jste se dozvěděli o volné pracovní pozici (internetové stránky, noviny, atd.) a proč máte zájem právě o ni.

Odstavec 2: To je odstavec, kde uvádíte, proč jste právě Vy tou správnou osobou pro dané zaměstnání. Vyzdvihněte některé své nejdůležitější zkušenosti a vlastnosti, které se vztahují k pozici, o kterou se ucházíte. Vyberte si 2 až 3 body, které chcete rozvést o konkrétní zkušenosti nebo o Vaše vlastnosti, které jsou dle Vašeho mínění pro dané místo důležité. Poskytněte specifické příklady na podporu těchto bodů. Tento odstavec se bude měnit v závislosti na práci, o kterou se ucházíte. To je obvykle nejdelší odstavec dopisu.

Odstavec 3:  Je krátký a zároveň poslední ve Vašem průvodním dopise, měl by obsahovat max. 2-4 věty. Zde se zmiňte o souborech, které jste přiložili a informujte čtenáře, že byste chtěli dále diskutovat o pozici na pohovoru. Pokud nemáte uvedené kontaktní údaje v hlavičce stránky, měli byste je přidat zde. Kromě toho nezapomeňte poděkovat čtenáři za jeho/její čas a pozornost.

© Copyright DUNROSS recruitment