Příprava na pohovor


Pro mnoho lidí může být přijímací pohovor stresující zážitek. Aby to byl Váš nejlepší výkon, můžete své šance na úspěch a také vlastní sebevědomí zvýšit řádnou přípravou.

Největší chybou většiny kandidátů je nedostatečný průzkum o společnosti a pozici, kterou nabízejí.

Průzkum je zcela zásadní a měl by být vždy prvním krokem. Musíte se připravit odpovědět na typické otázky jako jsou: “Co víte o naší společnosti?“ nebo “Proč zde chcete pracovat?“

Získáním co nejvíce informací o minulých výkonech a budoucích plánech firmy, Vám pomůže k více interaktivnímu pohovoru. To může být jen podpěra, kterou potřebujete na konkurenčním trhu práce.

iStock 000019106235Small Příprava na pohovor

Zpočátku můžete začít číst webové stránky společnosti. K získání dalších podrobností a informací byste se měli ale také podívat na příslušné průmyslové nebo obchodní časopisy. Přímo na Google naleznete název společnosti a uvidíte, o co jde. Dokonce můžete i vyzkoušet konkurenční stránky a zjistíte, co dělají jinak. Neomezujte se jen na čtení. Projděte si kompletní seznam Vašich osobních kontaktů a najděte kohokoli, kdo bude mít zkušenosti nebo znalosti týkající se pozice nebo průmyslu. Je jasné, že bude časově omezeno, kolik průzkumu stihnete udělat. Ale je zde pravidlo: “Čím více, tím lépe!“.

Stejně důležitá jako průzkum je praxe. Pohovor je dovednost, kterou můžete trénovat a učit se ji. Takže v konečném důsledku, čím více budete trénovat, tím lépe bude pohovor probíhat. Nastavte svou mysl k tomu, proč byste byli tím nejlepším kandidátem pro tuto práci. Musíte být schopni vysvětlit, co všechno můžete udělat.

Připravte sami sebe k tomu, abyste během pohovoru mohli odpovídat na všechny standardní otázky o Vaší osobě, Vašich schopnostech, ambicích, silných stránkách atd.

Zvláště se připravte na typ otázek, o kterých tajně doufáte, že se Vás nikdo nebude ptát. Jako Váš nedostatek zkušeností, Vaše největší slabosti nebo Váš záznam o časté změně zaměstnání.

Jakmile se obrníte odpovědmi na všechny tyto typy otázek, zkuste trénovat s kamarádem, kolegou, na videu nebo dokonce před zrcadlem. Cokoli získáte během trénování Vašeho vyjadřování a prezentace, budete potřebovat k zapůsobení v aktuálním pohovoru.

Zatímco většinu otázek bude klást tazatel, i Vy byste si měli připravit otázky, na které se ho/jí chcete zeptat. Tyto otázky by měly odrážet Váš průzkum o společnosti a pozici. Nikdy byste se neměli ptát na otázky, jejichž odpovědi jsou snadno dostupné ve společnosti, literatuře nebo na webových stránkách. V této fázi se neptejte na plat ani na výhody. O tomto je možné diskutovat v pozdějších fázích procesu.

 

Nyní, když jste duševně připraveni, co ještě musíte udělat?

  • Ujistěte se, že znáte přesnou adresu pohovoru, víte jak se tam dostat a kolik času Vám zabere cesta. Vaším cílem by mělo být přijít asi 10 minut dříve.
  • Ujistěte se, že znáte jméno osoby, se kterou bude pohovor probíhat.
  • Oblečení. Vzhled je důležitý a měli byste se oblékat přiměřeně k práci, o kterou se ucházíte.
  • Vytiskněte si jednu kopii Vašeho životopisu. Také si přineste poznámkový blok a pero, kde si můžete napsat nějaké důležité body.
  • Ujistěte se, že jste obeznámeni se svým životopisem a že můžete odpovídat na otázky, aniž byste se neustále odkazovali na prověření informací.
  • Snažte se během pohovoru zůstat klidní, jak jen je to možné. Požádejte o vysvětlení, pokud si nejste jisti otázkou. Pamatujte, že je naprosto přijatelné ponechat si na odpověď minutu nebo dvě, aby Vaše odpověď byla plnohodnotná.
  • Na závěr pohovoru poděkujte tazateli a opět potvrďte svůj zájem o pozici.
  • Odezva. Den nebo dva po pohovoru zašlete znovu poděkování všem tazatelům. Opakujte svůj zájem a zdůrazněte svou kvalifikaci pro pozici, stejně jako to, co konkrétně můžete udělat/přinést do společnosti.

 

 

© Copyright DUNROSS recruitment